top of page
Happy Dance

מיצוי זכויות ליחידניות

בין אם את כבר אמא יחידנית, נמצאת בדרך או רק חושבת על זה, חשוב מאוד שתדעי מהן הזכויות המגיעות לך. המדינה מעודדת ילודה ונותנת הטבות וזכויות להורים, וישנן גם זכויות ייחודיות ליחידניות. סל הזכויות מהמדינה לא יהפוך אותך לעשירה, אך חשוב להיות ערה ולמצות את הזכויות המגיעות לך, כמו גם להכיר קהילות ומסגרות שונות שיכולות להוות מעגלי תמיכה והשתייכות עבורך ועבור הבייבי. על כל אלה במאמר הקרוב.

בשעה טובה את אמא. ומה עם כסף?

כולנו רוצות את הטוב ביותר עבורינו ועבור ילדינו. כל עזרה המקלה על הנטל הכלכלי מאפשרת לנו לדאוג טוב יותר לעצמנו וליקרים לנו, כמו גם מאפשרת לנו יותר שקט נפשי ופחות דאגות.

ההטבות להן זכאיות אימהות יחידניות לא יהפכו אף אחת לעשירה, אולם חשוב להכיר את הזכויות המגיעות ולמצות אותן. בנוסף מומלץ מאוד להכיר ולהיעזר במערכי תמיכה שונים שזמינים עבורנו בפן החברתי והרגשי. מיצוי הזכויות וההסכמה להעזר, בפרט בתקופה הרגישה שלאחר הלידה, יכולים לעשות הבדל גדול מהבחינה הכלכלית וגם הרגשית שלנו ושל ילדינו.

 

מה המדינה נותנת?

ישראל היא מדינה המעודדת ילודה וככזאת נותנת הטבות אשר מגיעות באופן מובנה לפי זכאות כמו: מענק לידה, דמי לידה, קצבת ילדים, נקודות זיכוי במס וכדומה.

זכויות אלו תקפות לכלל ההורים תושבי המדינה, לצד זכויות אלו יש זכויות שהן ייחודיות ליחידניות מתוך הבנה כי לרוב נדרשת תמיכה נוספת מבחינה כלכלית כאשר מדובר בתא משפחתי אשר בראשו עומד הורה ומפרנס אחד בלבד.

מרבית הזכויות וההטבות מטעם המדינה יהיו רלוונטיות יותר לאחר שתלדי. עם זאת, יש זכויות שניתן לממש עוד בתקופת ההריון וההכנה להורות המתקרבת.
 

אלו הן הזכויות המרכזיות שכדאי לך לדעת עליהן-
(פירוט על כל אחת בקישור שבכותרת)

 

נקודות זיכוי במס הכנסה: מס הכנסה מעניק נקודות זכות כפולות להורה יחידני, כיוון שאין בן זוג המקבל את נקודות הזכאות היחסיות. המשמעות הפרקטית של הדבר תהייה צמצום משמעותי של הפער בין הברוטו לנטו שלך. שווי כל נקודת זיכוי במס הוא כ-250 שח, ולפיכך כ-3000 שח שנתיים שייכנסו עבור כל נקודת זיכוי לנטו במקום להיות משולמים למס הכנסה (תקף כמובן למי שמשלמת מס הכנסה בלבד).
בשנת הלידה מגיעות לאמהות יחידניות, שלילדיהן אין אב רשום בתעודת הזהות- 6.75 
8.75 נקודות זיכוי לאם ילד אחד עד גיל 6
13.75 נקודות זיכוי לאם לשני ילדים עד גיל 6

עדכון אפריל 2023: הועבר חוק שיתן גם להורים לילדים בגילאים 6-12 נקודת זכות נוספת, או במקרה של אמהות יחידניות- 2 נקודות זכות נוספות. ההטבה ניתנה לראשונה בשנת 2022 ותוקפה הוארך גם לשנת 2023.

עדכון מרץ 2024: החל משנת המס 2024 יקבלו הורים לילדים שגילם עד 3 תוספת של נקודות זיכוי ממס, וזאת רטרואקטיבית החל מחודש ינואר השנה. עבור כל ילד שנולד בשנת המס נוספה נקודת זיכוי אחת לכל הורה, או שתי נקודות זיכוי ליחידניות. עבור כל ילד שמלאו לו שנה או שנתיים בשנת המס - נוספו שתי נקודות זיכוי במס לכל הורה, או 4 נקודות זיכוי ליחידניות. ועבור כל ילד שמלאו לו 3 שנים בשנת המס נוספה נקודת זיכוי אחת לכל הורה, או שתיים לאמהות יחידניות.

 

סיוע בשכר דירה: אימהות יחידניות ואימהות יחידניות לעתיד אשר משכורתן הברוטו הינה עד 11,541 ש״ח זכאיות כבר מחודש חמישי (שבוע 22) לסיוע בשכר דירה. מומלץ להכין את המסמכים הנדרשים מבעוד מועד כדי ליהנות מההטבה כבר משבוע 22 להריון, שכן זכאות זו לא חלה רטרואקטיבית. שימו לב! זו ההטבה היחידה ליחידניות שתקפה כבר משלב ההריון.
 

זכאות מוגדלת להבטחת הכנסה והשלמת הכנסה: יחידנית בעלת שכר נמוך עשויה לענות על תנאי הזכאות להבטחת הכנסה מביטוח לאומי. כיחידניות, גם אם את עובדת ושכרך אינו עולה על הקבוע בחוק (כ7,400 ברוטו נכון ל2022), קרוב לוודאי תהיי זכאית להשלמת הכנסה.
הגשת הבקשה דרך ביטוח לאומי.

 

סיוע במימון מעונות יום ומשפחתונים: זכאות לסיוע במימון מעונות יום ומשפחתונים המוכרים על-ידי המדינה. תנאי הזכאות נקבעים על-פי גובה ההכנסה של ההורה, אשר קובע את גובה הסיוע לו יהיה זכאי.
 

סל שעות גמיש: המדינה מסייעת במימון מסגרות וסיוע בשמירה על הילדים בשעות שאינן במסגרת שעות לימודי מערכת החינוך הפורמלית, ניתן למימוש עד כיתה ה׳ ועד תקרה מוגבלת. סל זה כולל החזר על הוצאות בגין מטפלת, שמרטפות ושיעורי עזר (עד 6000 שח לתקופה של שנה וחצי בכל פעם), והחזרים כנגד הוצאות על צהרונים וקייטנות (צהרונים- החזרים של עד 500 שח בחודש, והחזר של עד 2000 שח כנגד הוצאה על קייטנות, לתקופה של שנה וחצי בכל פעם). מיועד ליחידניות המרוויחות עד 12600 ברוטו ועונות לתנאים נוספים מבחינת שעות עבודה/לימודים. 
 

סיוע במימון קייטנות: סיוע במימון קייטנות לילדים שטרם עלו לכיתה ה׳ במהלך חופשת פסח ובחופשת הקיץ ועד גובה התקרה המוגבלת.

הנחה בארנונה: רוב הרשויות המקומיות והעיריות נותנת ליחידניות הנחה בגובה 20% בתשלומי הארנונה.

זכאות מוגדלת למענק עבודה (מס הכנסה שלילי): בדומה לזכאות המוגדלת להשלמת הכנסה, יחידניות זכאיות גם למענק עבודה- סכום חד פעמי של כמה אלפי שקלים מדי שנה, ליחידניות עובדות אשר שכרן ברוטו אינו עולה על 12,480 שח (מעודכן 2024).

 

מענק לימודים: מענק זה רלוונטי מהשנה בה ימלאו לילד 6 והוא נועד לסייע במימון הוצאות הלימוד עם כניסתו למערכת החינוך.
 

סיוע במימון צהרונים: הורה יחיד אשר עובד למחייתו עשוי להיות זכאי לסיוע במימון צהרונים בגילאי בית הספר, מגיל 6.

היעדרות מהעבודה בשל מחלת ילד: יחידניות זכאיות לזקוף על חשבון ימי המחלה עד 16 ימי מחלה בשנה, 8 ימים יותר מאלו להם זכאים הורים אחרים.

 

 

מעגלי תמיכה

נוסף על הזכויות המגיעות ליחידניות על פי חוק, יצירת מעגלי תמיכה נוספים חברתיים ורגשיים שיענו גם על צרכים נוספים שלנו כאימהות וכאימהות לעתיד חשובה מאוד גם היא.

התהליך בדרך לאימהות עשוי לפגוש אותנו במקומות מורכבים, נדרשות תעצומות גוף ונפש כדי לעבור את התהליך בטוב ולהגיע להריון המיוחל ולהגיע אליו כשאנחנו בטוב עם עצמנו ועם התהליך שעברנו ארוך או קצר ככל שיהיה, וגם כשאנו אמהות, מדובר במסע ארוך, מרגש, וגם מאתגר ובודד לעיתים. חשוב שתדעי כי ישנן קבוצות המתקיימות במרפאות ובבתי החולים למטופלות פוריות, ויחידניות זכאיות גם לליווי במחיר מוזל מקופות החולים ובתחנות לבריאות המשפחה.

סיוע בסמוך ואחרי הלידה

הבריאות שלנו, פיזית וגם רגשית, חשובה לפני הפיכתנו לאימהות וכמובן גם אחרי הלידה ולתוך ההורות עצמה, כשאנחנו בטוב אנחנו אימהות טובות יותר לילדים שלנו, הדבר נכון שבעתיים לאימהות יחידניות. בתור ההורה היחיד של הילדים שלנו

הימים שאחרי הלידה עשויים להיות מאתגרים ולא פשוטים הורמונלית, רגשית ופיזית.

הצטרפות לקבוצות Facebook וWhatsApp- המיועדות ליחידניות ולמי שבדרך, כמו גם היעזרות בארגונים המיועדים לסיוע ליולדת הטרייה היא מומלצת. אלו הן כמה מרכזיות:
 

צמודים מלידה: קבוצת Facebook המאפשרת יצירת קשר עם אימהות מתנדבות למי שמעוניינת באפס הפרדה וזקוקה לסיוע בימים הראשונים בבית החולים.
 

סירי לידה: קבוצות Facebook לפי אזורים, אימהות המסייעות בהכנת אוכל והבאתו לבית היולדת. בקישור שבכותרת תוכלי למצוא את רשימת כל הקבוצות הפעילות בארץ.
 

ארגון אם לאם: אימהות מתנדבות לתת תמיכה שבועית ליולדת בשנה הראשונה אחרי הלידה.

נוסף לכך, במרבית אזורי הארץ ישנן קבוצות WhatsApp לפי אזורי מגורים. קבוצות אלו מהוות רשת תמיכה חברתית, המאפשרות מפגשים חברתיים, השגת ציוד, שיתופים ועוד.

 

 

אם הגעת עד לפה, סימן שנושא הזכויות רלוונטי לך כיחידנית או יחידנית לעתיד, או כמי שחושבת על זה.
כדי להעמיק עוד ולקבל את כל הידע באופן מסודר, אני ממליצה לך לצפות בהרצאה 
יחידניות חיות ברווחה שתעשה לך סדר בכל הנושא הכלכלי כיחידנית/יחידנית לעתיד.


בנוסף לכך, אני מזמינה אותך בחום להצטרף למפגשים ולפעילויות השונות שאני מקיימת לאימהות יחידניות ולנשים בדרך לאימהות יחידנית/מתלבטות- כנסי ללשונית "איך אני יכולה לעזור" בתפריט או בדף הבית כדי לקרוא עוד פרטים על האפשרויות השונות לתמיכה ומפגש.

מאחלת לך בהצלחה רבה, וכאן בשבילך
ענת

עושות מקום לאהבה (5).png
bottom of page