top of page
Image by Kyle Glenn

אימהות יחידנית או הורות משותפת? בחירה משמעותית לפנייך

הזוגיות לא הגיעה או שאינה בשבילך, ואת רוצה להיות אמא.
אבל איך? אימהות יחידנית או הורות משותפת, לכל בחירה יש יתרונות וחסרונות,
אז איך ניתן לבחור מה נכון לך?
במאמר הזה תקבלי כמה נקודות למחשבה ראשונית בנושא.

הדרך העדיפה עבורך

ראשית כל חשוב להזכיר כי אין דרך נכונה אחת. הבחירה באימהות ובהורות תפגיש אותנו תמיד עם רגעים של אושר גדול וגם עם אתגרים, וכל דרך בה נבחר (אם נבחר) להגשים אותה כוללת יתרונות וחסרונות, כן, אפילו בזוגיות, ואין נכון או נכון אבסולוטיים. אימהות יחידנית כוללת יתרונות שונים ואתגרים שונים מאלו שמזמנת הורות משותפת. החוכמה טמונה ביכולת לדייק לעצמנו מה נכון לנו ולאופי שלנו.

יכולת ההתבוננות הכנה פנימה היא אחד המפתחות להורות מוצלחת בכל דרך בה נבחר. היכולת לזהות את הצרכים שלנו, לצד התייחסות למציאות שלנו- מעגלי התמיכה שיש לנו או אין לנו,  ובעיקר היכולת שלנו להכיל נוכחות ודעות נוספות לצדנו וכחלק מתהליך החינוך והגידול שאנו רוצים לילדנו.

חשוב לשקול ולקבל את ההחלטות הנכונות ממקום מודע ולא ממקום שמופעל מפחדים שלוקחים פיקוד.
לדוגמא- פעמים רבות נשים מוצאות את עצמן חוששות מאימהות יחידנית בגלל הצד הכלכלי. ההיבט הכלכלי הינו אכן היבט חשוב, אולם העובדה שאין לך מיליונים בבנק או שמשכורתך לא גבוהה, לא בהכרח אומרת שזו אינה הדרך עבורך, אלא מזמינה אותך לתהליך של בירור זכויותייך, ולקיחת אחריות על ההיבט הכלכלי של חייך ושל חיי ילדייך שיגיעו בבוא העת.

 

בחינת אלטרנטיבות

כדי לשקול את החלופות העומדות על הפרק רצוי לנקות רעשיי רקע ולבסס את ההחלטה באופן קשוב ומותאם.

השיקולים יכולים להיות מגוונים: כלכליים, העדפה ורצון לחלוק את השינוי הדרמטי והגשמת ההורות עם שותף על פני בחירה במסלול עצמאי, ועד המקום והחשיבות שאנו מייחסות לנוכחות מודל גברי בחיי הילד שעשויה להכריע את הכף מתוך צורך עמוק שמחפש מענה.

השותפות טומנת בחובה יתרונות לרוב, שכן היא מהווה שותפות בנטל הכלכלי שבגידול ילדים, לצד ביטחון ושקט יחסיים.

 

שותפות לדרך

בחירה בדרך הנכונה עבורך היא הכרחית כדי לבסס הורות שהיא אופטימלית עבורך. הבחירה בהורות משותפת דורשת תהליך פתוח של בחינת תאימות בין השותפים הפוטנציאליים. תהליך היכרות המאפשר לבחון את השקפות העולם, יכולת לבסס הבנות לגבי אופי הגידול של הילד המשותף, כמו גם הסדרים שונים נוספים.

התהליך של ביסוס היכרות עמוקה ומספקת אורך על פי רוב לפחות שנה, כדי למצוא את השותף למסע, ואז גם לבסס היכרות מספקת, שיחה פתוחה ואז גם סגירת חוזה בו ישנה התייחסות לכל סעיפי החינוך, כלכלה, מגורים וכולי, וגם בניית אמון וקשר ברמה שתספיק כדי לאפשר לשני הצדדים לצאת לדרך. זהו לא מסע פשוט או קצר. ביסוס היכרות ואמון הם הכרח בתהליך ובדרך כלל לא ניתן יהיה להאיץ בתהליך זה, המהווה את הבסיס לניסוח חוזה עקרונות, שרק לאחריו מומלץ להתחיל בניסיונות בפועל.

 

תוך כדי תנועה

היכולת להיות בקשר עם עצמנו פנימה היא סופר קריטית וחשוב להרגיש את מה שעולה בנו תוך כדי תנועה במציאות ולא רק ברמה התיאורטית של הרצונות שנדמה לנו שנכונים ומתואמים לנו.

הסתכלות על המכלול היא הכרחית וזה הזמן לעלות גם שאלות הנוגעות לנתוני הפוריות: גיל, מצב פוריות וזמן העומד לרשותך עד למציאת השותף המתאים עבורך. ההמלצה גם במקרים אלו היא לעשות את הבדיקות הנדרשות, גם כדי להעריך את מצבך וגם כדי לבסס התאמה גנטית של השותף הפוטנציאלי למסע. את רשימת הבדיקות המלאה ניתן למצוא במאמר: המסע שלך מתחיל כאן.

התהליך של בחינת החלופות לעומק על כל הרבדים דורש גמישות, רכות וקשב שיאפשרו להגיע להחלטה הנכונה עבורך מתוך חוזקה.

 

מציאת שותף

אם מסתמן כי מסלול ההורות המשותפת הוא המסלול הנכון עבורך, יהיה זה אולי הזמן הנכון עבורך לבחון את המעגלים החברתיים שלך ואת הפוטנציאל הטמון בהם, שכן היכרות מוקדמת יכולה להוות יתרון ובחלק מהמקרים לקצר את תהליכי ההיכרות הממושכים.

היכרות מוקדמת שכזאת יכולה במקרים מסוימים לקצר תהליכים ולהוות בסיס טוב של הבנות והשקפות דומות שפוטנציאלית יובילו להסכם הבנות נוח, לצד הנוחות שבהכרות מוקדמת.

בשנים האחרונות ניתן לראות ארגונים ואתרים דוגמת החסידה ואורו שמטרתם לאפשר מרחב היכרויות ומפגשים בין שותפים פוטנציאליים למטרת הורות משותפת.  

 

בחירה טובה ומיטיבה

בחירת האלטרנטיבה הרצויה לנו דורשת פתיחות, כנות והכלה בעיסוק הרגיש סביב פוריות, הורות ואימהות. התהליך עשוי להיות מורכב ורגיש, יחד עם זאת ליווי ותמיכה במרחב המאפשר קשב, פתיחות, שיח על רגשות שונים שצפים בדרך, יאפשר לב פתוח ודיוק בדרך להגשמת האימהות ובחירת הדרך הטובה והמיטיבה עבורך.
זוהי ממש לא עוד בחירה כי אם בחירת החיים הגדולה ביותר שאת הולכת לעשות.

 

אני מזמינה אותך ליצור קשר ולבחון ביחד מהי הדרך שתתמוך בך במסע האישי שלך.

ענת 050-9020403, או להשאיר פרטים ואחזור אלייך בהקדם

bottom of page