top of page

פוריות עכשיו ואימהות אחר כך? 

אם את חושבת על שימור פוריות- המאמר הזה הוא התחלה טובה

 

הזוגיות לא ממהרת להגיע, האביר על הסוס הלבן הסתבך קצת בדרך, הקריירה והחיים תופסים את עיקר הזמן, ומנגד שעון הפוריות ממשיך לרוץ וכל רגע משמעותי...

כשאנו רוצות להגדיל את הסיכוי שלנו לאימהות, או לתת עוד צ'אנס לאהוב ליבנו להגיע תוך הקטנת הסיכוי שנפספס את הרכבת, מומלץ לשקול שימור פוריות: הקפאת ביציות והקפאת עוברים.
 

מהו שימור פוריות?

ראשית כל חשוב להגיד ששימור הוא מונח מעט מבלבל ומטעה, שכן אין בשימור תעודת ביטוח או ערובה להצלחה עתידית מובטחת. עם זאת, אם ברור לך כי חשוב לך להיות אמא, ובפרט אמא ליותר מילד/ה יחידים, אך עדיין מפעם בך חלום המשפחה המסורתית ולא בשלה בך החלטה שאימהות יחידנית היא הדרך עבורך, הרי שמומלץ ורצוי לבחון את האפשרות של שימור פוריות.

הקפאה של ביציות או עוברים, גם אם לא מהווה "תעודת ביטוח" מוחלטת, כן תגדיל את סיכוייך להיות אמא בגילאים מבוגרים יותר, ומהביציות שלך, כיוון שאיכות הביציות הינה קריטית ומושפעת בראש ובראשונה מגיל האישה.

הקפאה של ביציות ועוברים מטעמים חברתיים, היינו השינוי החברתי בגללו יותר יותר נשים דוחות את הילודה וההורות לגילאים יותר מבוגרים, מתקיימת בארץ כהליך פרטי בלבד.

בעבר המחירים היו יקרים מאוד, אולם כיום ההליך הינו הליך רוטיני, שמחירו ירד משמעותית, ושמומלץ לכל אישה בגילאי הפוריות שיודעת שהיא רוצה להיות אמא, להבין את משמעויותיו ולשקול אותו בחיוב.

 

שימור פוריות כולל בתוכו מספר אפשרויות:

הקפאת ביציות: תהליך של שאיבת ביציות והקפאתן הקפאה עמוקה לשימוש עתידי עם בן זוג מיוחל או עם זרע תורם.

הקפאת עוברים: הקפאה של ביציות שהופרו על-ידי תרומת זרע.
 

מבחינה סטטיסטית הפוריות שלנו כנשים פוחתת בקצב משמעותי בהרבה עם חציית גבול גיל 35, כך שאם התקבלה בליבך החלטה לפעול לטובת הגדלת הסיכויים שלך להרות בעתיד, מומלץ לבחון את אופציית שימור הפוריות בהקדם.
עפ"י החוק בארץ ניתן לבצע הקפאת ביציות עד גיל 41, אולם ההמלצה היא לבצע את ההליך בגילאים מוקדמים יותר- מסביבות גיל 30 ועד גיל 35 לערך להשגת תוצאות מיטיביות.

 

תמונת מצב

בתחילתו של תהליך לקראת שימור פוריות בדומה לתהליך לקראת אימהות יחידנית תידרשי לבצע מגוון בדיקות לפני פעולת השימור, על סדרת הבדיקות המלאה ניתן לקרוא במאמר הקודם, המסע שלך מתחיל כאן.

בדיקות אלו יתנו לך ולרופא בו תבחרי תמונת מצב עדכנית על מצב הפוריות שלך.

הבדיקות החשובות ביותר בהחלטה של הליך שימור יהיו בירור פרופיל הורמונלי ובדיקת  AMH, בדיקה המשקפת את מצב הרזרבה השחלתית.

מומחה הפוריות המלווה מסתמך על הבדיקות הללו כבסיס על-מנת להתחיל את התהליך ולבחון את הפרוטוקול האישי המתאים לכל מטופלת, בהתאם לגילה, לתוצאות הבדיקות ולרצונה.

בין אם מדובר על תהליך של הקפאת ביציות או הקפאת עוברים, הרי שטיפולי הפוריות עצמם מתקיימים במחלקות ה- IVF (הפרייה חוץ גופית) הממוקמות בבתי החולים.

חשוב כמובן לבחור בית חולים וצוות רפואי המהווים סביבה תומכת וחיובית עבורך, כמי שעתידים ללוות את התהליך.

 

לפני שצוללים פנימה

היכולת להיות עם הדברים ולקבל החלטות מושכלות בבחירה לכניסה לתהליך שימור פוריות חשובה לא פחות מהפן הבירוקרטי והרפואי. חשוב לאפשר לעצמך לדבר את זה, לקבל תמיכה נכונה בתוך תהליך שעשוי להיות מורכב מבחינות רבות- טכנית, רפואית, וגם ריגשית, ולראות למה את זקוקה על מנת להיות בטוב עם עצמך ועם התהליך בטרם התחלתו ותוך כדי התהליך.

 

מוכנות רגשית

נושא הפוריות הוא רגיש ופוגש אותנו פעמים רבות במקומות קשים מול המציאות שהיא לא בדיוק כפי שדמיינו, כפי שסיפרו לנו, או כמו שהיינו רוצות שהיא תהייה... יחד עם ההתמודדות עם ההמלצה והבחירה לעבור בדיקות רפואיות, לבחור בחירות כמו האם והיכן לקיים את הליך שימור הפוריות, האם להקפיא ביציות בלבד או גם עוברים, שאינן פשוטות עבור רוב הנשים, ורחוקות מלהיות התמודדות טכנית בלבד.
חשוב לאפשר מרחב מכיל שיאפשר מקום לשלל הרגשות לעלות ולצוף ועדיף כמובן לא להיות לבד עם שלל המחשבות הללו כדי להיות שלמה עם התהליך, תוך מתן מקום לרגש ולקולות שעולים בך מבפנים. כך תאפשרי לעצמך להיכנס לתהליך ממקום של חיבור פנימי לרצונותייך, לקיחת אחריות ושליטה בנעשה ולא מתוך הנעה סביבתית ולחצים שמופעלים מבחוץ.

המסע הזה אישי, עם זאת קשה לצלוח אותו לבד ועדיף להיעזר ולהיתמך בליווי שיאפשר, ירווח ויעצים אותך ואת החוויה בדרך להגשמה ומימוש של אימהות בדרך שלך.

אני מזמינה אותך ליצור עימי קשר כדי שנבחן ביחד מהי הדרך שתהייה התומכת ביותר עבורך במסע הזה.

בהצלחה!

להורדת טבלה מסודרת של מחלקות IVF בהן ניתן לבצע שימור פוריות ושל עלויות שימור פוריות בבתי החולים השונים, הכניסי את המייל שלך כאן-

men-s-gray-crew-neck-shirt-1803469_edite
bottom of page