top of page
Image by Scott Graham

מה יקרה אם?
מסמכים משפטיים חשובים ליחידניות

כאימהות יחידניות יש לנו אחריות על רווחתם של ילדינו. הדבר נכון תמיד, ונכון עוד יותר אם חלילה קורה לנו משהו, במיוחד כאשר הם עדיין קטינים. בדיוק מהסיבה הזו חשוב שנדאג להסדיר מבעוד מועד את המסמכים המשפטיים צוואה, ייפוי כוח מתמשך, ומסמך הבעת רצון, באמצעותם נוכל להבטיח מה יקרה עם ילדנו, איתנו ועם הנכסים שלנו במקרה בו חלילה קרה לנו משהו. הכל על המסמכים הללו וחשיבותם- במאמר הנוכחי.

בריאות איתנה

אהבה ודאגה לילדים שלנו היא הכי טבעית בעולם. אנחנו רוצות שהם יהיו בריאים, יגשימו את עצמם, יהיו מאושרים ושלא יחסר להם דבר בעולם. האמת היא שכדי לדאוג להם כמו שצריך אנחנו צריכות לא פחות לדאוג גם לעצמנו כאימהות יחידניות וכאימהות יחידניות לעתיד. הילדים שלנו תלויים בנו ובמה שנוכל להעניק ולספק להם, מצבים בהם ישנה פגיעה בכושר העבודה, היכולת לפרנס, או התפקודיות חלילה מכל סיבה שהיא שמים את היכולת שלנו להיות תפקודיות לדאוג לרווחתם בסימן שאלה. אף אחת לא רוצה לחשוב על הרע מכל, אך הידיעה היא שהרע מכל יכול להגיע ובתור משפחה בה יש הורה אחד, האחריות היא עלינו, לדאוג לעגן משפטית את הדרך אותה היינו רוצים עבור ילידנו אם חלילה נגיע למצב בו לא נוכל להיות הסלע האיתן שאנו רוצות להיות עבור ילדינו. הבחירה היא שלנו והיא דורשת מחשבה כדי שבמצבים כאלו אם חלילה יקרו לא יובילו את ילדינו למערכת שאנו פחות מעוניינים בעבורם.


חלק מהמענה למצבים כאלו ניתן לתת על ידי ביטוחים שחשוב שנעשה במיוחד כיחידניות (הסבר נרחב על הביטוחים החשובים ליחידניות ניתן לקבל במפגש כסף (יכול להיות) כייף!- מפגש סופר חשוב לכל יחידנית/מי שחושבת על זה. בו נעבור נושא נושא אחר כל הנושאים הכלכליים החשובים לנו כיחידניות. פרטים נוספים והרשמה למפגש הקרוב- כאן.
חלק נוסף ומשלים נעשה באמצעות הסדרתם של המסמכים המשפטיים הרלוונטיים- צוואה, מסמך הבעת רצון וייפוי כוח מתמשך. בשלושת המסכים הללו אתמקד במאמר הנוכחי.

 

מסמכים משפטיים מרכזיים

מודעות היא צעד ראשון בדרך ליישום, הכרת המסמכים המרכזים עבור כל אימא יחידנית או יחידנית לעתיד חשובה ותתרום לעתיד רגוע יותר לאחר שיעשו.

מסמכים אלו על פי רוב מנוסחים ונחתמים בפני עורך דין והם מהווים מסמכי עקרונות מנחים לטובת גידול הילדים שלנו, כמו גם קבלת החלטות לגבי הטיפול בנו ובנכסינו, במידה ואנו לא נוכל להמשיך לעשות זאת מכל סיבה שהיא, באופן שיתאם את רצוננו ואת הלך הרוח בו אנו היינו בוחרות.

מסמך הבעת רצון: מסמך זה הינו מסמך מינוי אפוטרופוס מחליף במצב של אובדן כשירות או אפוטרופוס במצב של מוות באין צוואה. מסמך זה מסדיר את מינוי האפוטרופוס המחליף אותו אנו מעוניינים להפקיד על הטיפול בילדים שלנו באם נאבד כשירות או במצב של מוות בטרם הסדרת צוואה. מסמך זה יכלול על פי רוב התייחסות לנושאים מרכזיים הנוגעים לטיפול בילד, כגון: השכלה, חינוך, מגורים, כמו גם נושאים הקשורים לתורם וכל נושא אשר יקבע כחשוב על ידינו לציון במסמך עקרונות זה.

צוואה: צוואה היא מסמך שבו אדם קובע מי יירש את רכושו ואת נכסיו לאחר מותו. צוואה כוללת בתוכה את היורשים של הנכסים, הכספים וההתחייבויות שהותיר אחריו, לצד סעיפים הנוגעים למינוי אפוטרופוס חוקי במקרה של ילדים שטרם מלאו להם 18 שנים והם תחת אחריות כותב הצוואה.

ייפוי כוח מתמשך: מסמך זה נוגע לנושאים הקשורים לטיפול בנו, אם חלילה נאבד כשירות לטפל בענייננו. מינוי אפוטרופוס אחד או יותר לניהול וטיפול בנושאים שונים במצב של אובדן כשירות. טיפול ברווחתנו האישית: הצרכים היומיומיים, מקום מגורים, בריאות, עניינים גופניים, נפשיים או חברתיים. כמו גם ייפוי כוח בענייני המתייחס לטיפול בכלל נכסיו, כספיו והתחייבויותיו של האדם וכן ייפוי כוח רפואי לטיפול בנושאים בריאותיים בנפרד.

מסמך זה יכול לכלול אפוטרופוס בודד או כמה אפוטרופוסים שונים לתחומים שונים בהתאם להחלטתנו. מסמך זה איננו נוגע לטיפול בילדים שלנו, אלא לטיפול בנו ובצרכים שלנו. אפוטרופוס לגידול הילדים ייקבע על פי מסמך הבעת הרצון או הצוואה שננסח.

 

דאגה לעתיד טוב

הסדרת המסמכים המשפטיים (והביטוחים) על מנת שיהיה ברור מה יקרה במידה ודברים משתבשים, נועדה לדאוג לאיכות חיים וגידול הילדים שלנו כפי שאנו רוצות ורואות לנכון גם אם לא נוכל לעשות זאת בפועל מכל סיבה שהיא. ההסכמה לעשות כן, מהווה ביטוי של אחריות ובגרות, ובמקביל גם מאפשרת שקט נפשי משמעותי.

 

לחיות ברווחה

אני יודעת שהעיסוק בעניינים כלכליים ומשפטיים יכול לעורר פחדים וחרדות, ומזמינה אותך למצוא את הדרך לנהוג באחריות המתבקשת תוך הקשבה לעצמך וליכולותייך. מציאת אנשי מקצוע טובים אשר מייעצים בתחומים אלו היא הכרח. כאימא יחידנית בעצמי ומי שמלווה נשים רבות בדרך לאימהות יחידנית אני שמחה להגיד שיש ביכולתי להפנות לעורכי ועורכות דין מומלצים לשם הסדרת המסמכים המשפטיים החשובים הללו, ולאפשר לכן ליהנות מבעלי מקצוע מקצועיים ורבי ניסיון, במחירים מופחתים, עם אפשרות חלוקה לתשלומים, במגוון מקומות ברחבי הארץ. אני מזמינה אותך ליצור איתי קשר, להתייעץ ולהיעזר בידע ובניסיון שצברתי לטובת הבטחת העתיד שלך ושל ילדייך.

וכמובן, אני ממליצה בחום רב לכל יחידנית/אישה שחושבת על אימהות יחידנית או נמצאת בדרך, להצטרף אלינו גם למפגש הקרוב של  "יחידניות חיות ברווחה
"- במפגש זה תקבלי את כל הידע והדגשים הכלכליים שחשוב שתדעי כיחידנית או מי שנמצאת בדרך.
כל הפרטים על המפגש הקרוב, והרשמה- כאן.

בברכת בריאות שלמה וחיים טובים וארוכים לכולנו!

 

bottom of page